اگر قصد خرید لوازم منزل را دارید و تجربه ی کافی برای خرید لوازم خانگی را ندارید ، اصلا نیازی به نگرانی نیست ؛ خونسردی خود را حفظ کنید زیرا خانگی آفر به فریاد شما خواهد رسید. کسی که تجربه خرید محصولی را ندارد یا دقیقا نمی‌داند از میان مدل‌های مختلف یخچال، گاز و یا هر لوازم دیگری کدام را باید انتخاب کند، در موقعیت حساسی قرار دارد و نیاز به راهنمایی و کمک دارد .خرید وسایل و تجهیزات آشپزخانه همواره یکی از دغدغه های بسیاری از افراد می باشد. زمانی که شما به بازار میروید و وارد فروشگاه های لوازم خانگی میشوید، با برند ها و مدل های متنوعی از قبیل کنوود ، فیلیپس ، اسمگ ، دلونگی ، تفال و... برخورد خواهید کرد که انتخاب از بین این برند ها کار بسیار دشوار و سختی به نظر می رسد ولی توجه باشید که اگر شما بدانید که دقیقا به دنبال چه محصولی و با چه ویژگی هایی هستید و از قبل با خصوصیات برند های مختلف آشنایی داشته باشید، انتخاب و خرید لوازم خانه و آشپزخانه مثل لوازم پخت و پز و لوازم شست و شو و نظافت از بین برند های سامسونگ ، الجی، بوش، پارس خزر و غیره برایتان فوق العاده آسان خواهد شد.

موارد و نکات مهم قبل از خرید لوازم خانگی که باید به آن ها توجه کرد

قبل از این که به سراغ خرید و جست و جو بروید موارد زیر را به صورت تیتر وار روی کاغذ بیاورید و هر کدام از این موارد را نسبت به شرایط خود از فروشگاه های معتبر همچون خانگی آفر با دقت بررسی و سپس اقدام به خرید لوازم خانگی کنید.

  • تهیه ی یک لیست کامل از لوازم منزل مورد نیاز و الویت بندی آن ها جهت خرید .
  • بررسی نوع و مدل وسیله مورد نظر .
  • اندازه گیری فضای مربوط به هر دستگاه یا وسیله .
  • مشاهده ی گزینه های در دسترس نسبت به محدوده قیمت مورد نظر و توان خرید خود .
  • بررسی اندازه و حجم وسیله مورد نظر و مقایسه با مقیاس های از پیش گرفته شده از فضای خود .
  • وسیله ی در حال انتخاب چه ویژگی کاربردی و چه امکاناتی را داراست .
  • بازبینی تجربیات و نظرات کاربران و بررسی میزان رضایت خریداران از آن محصول جهت اطمینان از کیفیت ، کارایی ، عملکرد و مطلوبیت وسیله مورد نظر .
  • جست و جو در بین فروشگاه ها و شرکت های وارداتی معتبر مثل آفر خانگی جهت یافتن قیمت منصفانه و حذف واسطه ها به منظور خرید از دست اول هر محصول خانگی و یا خدمات کامل و رضایت بخش .
  • انتخاب رنگ دستگاه بر اساس سلیقه و علاقه ی خود و از همه مهمتر نسبت به دیزاین  و طراحی آشپزخانه یا محیط منزل .
  • ارسال لوازم خانگی بزرگ یا کوچک به چه صورت انجام می پذیرد و خدمات نصب چگونه است .


1. تهیه ی یک لیست کامل از لوازم منزل مورد نیاز و الویت بندی آن ها جهت خرید .
همانطور که در تمامی کار ها نیاز به اولویت بندی میباشد ، در خرید لوازم منزل نیز نیاز به الویت بندی و برنامه ریزی دارید . یک چک لیست برای خود تهیه کنید و هر کدام از لوازم منزل که مایل به خریدشان هستید ، براساس اهمیت و نیازتان به آن ها نسبت به معیار های شخصی خود اولویت بندی کنید .پیشنهاد ما به شما این است که در وحله ی اول آن ها را دسته بندی کنید و ترتیبی برای آن ها مشخص کنید ( مثلا لوازم آشپزخانه ، لوازم صوتی و تصویری ، لوازم شست و شو و نظافت و یا موارد دیگر که این موارد شامل زیر گروه ها میشوند) با این روش نیاز هایتان را تفکیک کرده و متوجه این میشوید که تحقیقات خود را از کدام مورد شروع کنید . این لیست را با خود همیشه داشته باشد و در معرض دیدتان قرار دهید تا هیچ موردی از قلم نیفتد و فراموش نشود.

2. بررسی نوع و مدل وسیله مورد نظر .
برای خرید لوازم خانه باید بدانید که از میان مدل‌های مختلف، کدام گزینه برایتان مناسب است. مثلا یخچال‌ها دارای مدل‌های متنوعی هستند؛ یخچال ساید‌بای‌ساید می‌خواهید یا یخچال فریزر بالا پایین . گازها انواع گوناگونی دارند؛ به دنبال گاز رومیزی و یا صفحه ای هستید یا مبله (گاز فر دار ). ماشین ظرف‌شویی هم انواع دو طبقه ، چند طبقه، 6 نفره ، هشت نفره ، 12 نفره و… داراست . برای خرید لوازم خانه باید مطلع باشید که هر یک از این مدل‌ها چگونه است ، چه شکل و ظاهری دارد و بنا به نیاز و سلیقه‌تان از میان آنها انتخاب کنید. برای آگاهی از مدل‌های مختلف لوازم خانگی می‌توانید با جست‌وجوی تصاویر آنها در گوگل یا با مراجعه حضوری به فروشگاه‌ها از آن ها مطلع شوید.


3. اندازه گیری فضای مربوط به هر دستگاه یا وسیله .
پیش از خرید لوازم خانگی مثل ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی، گاز، مایکروویو ، فر توکار و… باید مکانی که قرار است وسیله را در آن قرار گیرد اندازه‌گیری شود تا ببینید  چقدر فضا برای عضو جدید خانه‌ ی خود دارید. علاوه بر اندازه‌گیری و برآورد فضای لازم برای قرار دادن لوازم خانگی مورد نیازتان میبایست ابعاد وسیله را هم در نظر بگیرید تا در جای مشخص شده به راحتی و بدون آسیب دیدگی جا شود.
اگر بدانید که ابعاد گجت مورد نظر است و چه فضایی برای جایگذاری آن در اختیار دارید، انتخاب‌های دقیق‌تری از میان گزینه‌های مختلف خواهید داشت. چیزی که اهمیت دارد، توجه به مقدار فضایی است که وسیله اشغال خواهد کرد. علاوه بر مکان قرار دادن آن باید به طول و عرض درهای ورودی و اتاق‌ها هم دقت کنید. گاهی‌اوقات، امکان داخل آوردن یک وسیله از ابعاد کوچک در ورودی و… ممکن نیست.

4. مشاهده ی گزینه های در دسترس نسبت به محدوده قیمت مورد نظر و توان خرید خود.
همان‌طور که می‌دانید، روزانه تعداد زیادی لوازم خانگی با قیمت‌ها و امکانات مختلف توسط کمپانی های مختلف تولید و در بازار عرضه می‌شوند. منظور از امکانات مختلف، این است که برخی از مدل‌ها دارای ویژگی‌ها و کاربردهای متنوع‌تر و بیشتری نسبت به مدل های مشابه هستند و برخی هم کاملا معمولی‌اند و فقط برای انجام یک عمل یا رفع یک نیاز مشخص به صورت ساده طراحی شده‌اند. باید دریابید که گزینه‌های متناسب با بودجه شما چه مواردی هستند. مثلا ممکن است یخچال فریزر دوقلو و زیبای بوش که پسندیده‌اید به اندازه خودرویی که سوار می‌شوید، قیمت داشته باشد. پس با در نظر گرفتن توان خرید خود ، گزینه‌های مختلف خرید لوازم خانگی را از فیلتر قیمت عبور دهید و موارد با کیفیت و دارای قیمت و کارایی مناسب را گلچین کنید . بهتر است کارایی دستگاه‌های مختلف را بدانید؛ مثلا اگر فرق بین آون توستر و مایکروفر بدانید میتوانید به جای خرید هر کدام از آن ها به صورت جداگانه ، یک عدد مایکروویو گریل دار ( مایکروویو آون ) خریداری کنید و هم در فضای منزل و هم در هزینه صرفه جویی کنید .


5. بررسی اندازه و حجم وسیله مورد نظر و مقایسه با مقیاس های از پیش گرفته شده از فضای خود .
اینکه بدانید که چه اندازه و حجمی از وسیله برای‌تان مناسب‌تر است ، یکی از مضوعات مهم میباشد . مثلا اگر خانواده‌تان پرجمعیتی هستید یا مدام مهمان دارید  است، باید یک ماشین ظرف‌شویی بزرگ خریداری کنید. اما اگر دو نفر بیشتر نیستید و هیچ‌وقت مهمانی‌های پرجمعیت نمی‌دهید، خرید یک ماشین ظرف‌شویی رومیزی بهتر است. درباره انواع دیگر لوازم خانگی هم این موضوع صدق می‌کند. استفاده وسیله را با توجه به نیازهای خود و اعضای خانواده‌تان در نظر بگیرید و بعد خرید کنید.

6. وسیله ی در حال انتخاب چه ویژگی کاربردی و چه امکاناتی را داراست .
بعضی مدل‌های وسیله‌ای که به دنبال خرید آن هستید، خدمات بیشتری به شما ارائه می‌کند. قبل از خرید باید ببینید که آیا خدمات اضافی دستگاه به درد شما میخورد یا خیر ؟ ضمن اینکه با اضافه شدن گزینه‌های خدماتی یا آپشن هایی که وسیله ارائه می‌کند، قیمت آن هم افزایش می‌یابد این موضوع را نیزباید مورد توجه قرار داد.گاهی‌اوقات، هزینه خرید یک وسیله با خدمات اضافی چندان گران‌تر از خرید یک مدل ساده و عادی از همان وسیله نیست ؛ این مسئله همیشه صدق نمیکند و گاهی اوقات کاملا بر عکس این قضیه رخ میدهد؛ پس سعی کنید، این مورد را نیز در نظر داشته باشید. به ضمانت و خدمات پس از فروش محصول هم دقت داشته باشید .

7. بازبینی تجربیات و نظرات کاربران و بررسی میزان رضایت خریداران از آن محصول جهت اطمینان از کیفیت ، کارایی ، عملکرد و مطلوبیت وسیله مورد نظر .
با یک جستجوی ساده در سایت ها و فروشگاه های اینترنتی می‌توانید از نظر افراد دیگر مطلع شوید ؛ افرادی که قبلا کالای موردنظرتان را خریداری کرده‌اند. نظرات مثبت و منفی و تجربیات خریداران دیگر به شما دید وسیع‌تری برای خرید می‌دهد و می‌توانید به اطلاعاتی دست پیدا کنید که به طور عادی با حضور در فروشگاه لوازم خانگی و نگاه کلی به محصول و توضیحات فروشنده به آنها دسترسی نخواهید داشت. میتوانید اگر دوستان و آشنایانتان هم تجربه خرید دستگاه مشابهی را داشتند و از کارکرد آن مطلع بودند ، از آنها نیز راهنمایی بگیرید.

8. جست و جو در بین فروشگاه ها و شرکت های وارداتی معتبر مثل آفر خانگی جهت یافتن قیمت منصفانه و حذف واسطه ها به منظور خرید از دست اول هر محصول خانگی و یا خدمات کامل و رضایت بخش .
هیچ وقت از اولین فروشگاهی که مراجعه کرده‌اید سریعا خرید نکنید و چند فروشگاه را ببینید، قیمت‌ها را بپرسید ، به تحقیقات خود ادامه دهید و پس از اینکه دریافتید کدام فروشگاه قیمت‌های مناسب‌تری دارد از آن خرید کنید. با وجود اینکه ممکن است، محصولات و اجناس فروشگاه‌ها مشابه با هم باشند، دلایل مختلفی مانند عمده‌فروشی و… باعث می‌شود که بعضی از آنها اجناس‌شان را ارزان‌تر بفروشند و کالای با اصالت تری به شما ارائه دهند ، اما باید این را نیز در نظر داشت که همیشه کیفیت در الویت است نه ارزانی . البته امروزه با یک جست و جوی ساده در اینترنت میتوانید بهترین قیمت و خدمات را پیدا کنید اما باید مراقب کلاه برداران اینترنتی هم باشید و از فروشگاهی معتبر خرید کنید ؛ پس هوشیار باشید تا پول کمتری خرج کنید و ضرر نکنید.


9. انتخاب رنگ دستگاه بر اساس سلیقه و علاقه ی خود و از همه مهمتر نسبت به دیزاین  و طراحی آشپزخانه یا محیط منزل .
رنگ و ست بودن لوازم خانگی با دیزاین و طراحی منزل هم از اهمیت بالایی برخوردار است. تقریبا رنگ بیشتر لوازم خانگی در بازار خاکستری و سفید میباشد ؛ امروزه افراد به رنگ های روشن تر و شاد تری روی آورده اند . اما بعضی‌ها هنوز هم از رنگ نقره‌ای، استیل و… استقبال می‌کنند که شاید شما هم از این دسته افراد باشید . اگر می‌خواهید لوازم خانگی‌تان رنگی به جز سفید داشته باشد، مثلا مشکی براق یا مات و یا صورتی ملایم یا قرمز جیغ (بعضی از وسایل برقی با این رنگ هم عرضه می‌شوند)، بهتر است، دقت کنید که جنس بدنه، ضدلک است یا خیر. چون اگر وسیله زود لک بشود، در نگهداری آن به مشکل خواهید خورد و دلگیر میشوند .


11. ارسال لوازم خانگی بزرگ یا کوچک به چه صورت انجام می پذیرد و خدمات نصب چگونه است .
یکی دیگر از مواردی که باید حتما در خرید لوازم خانگی در نظر داشته باشید، شیوه تحویل گرفتن آن است. در اکثر مواقع هزینه ارسال کالای خانگی درب منزل ، به قیمت فروش کالا افزوده می شود و سپس محاسبه صورت می گیرد و گاهی به طور مجزا از خریدار دریافت می‌شود. باید به این موضوع دقت کنید و دریابید که چطور برایتان به صرفه‌تر خواهد بود. ضمن اینکه در زمان ارسال و نصب محصول هم باید افراد متخصص این کار را انجام دهند و دقت کنند تا وسیله خریداری شده و دیوارها و دکور منزلتان آسیب نبیند و مخدوش نشود و مورد آخر اینکه هنگام تحویل وسیله خود پیش از امضا کردن رسید تحویل باید حتما از صحت ، سلامت و بی نقص بودن آن مطمئن شوید.


۱2. چطور از دست وسایل قدیمی خلاص شویم؟
برای اینکه فضا یا بودجه ی بیشتری برای خرید لوازم جدید داشته باشید، بهترین گزینه این است که از دست وسایل و لوازم قدیمی خود خلاص شوید و آن ها را به فروش بگذارید یا به دیگران ببخشد . میتوانید آنها را به سمساری‌ها بفروشید یا در سایت ها و اپلیکیشن های فروش لوازم دست دوم مثل دیوار برای فروش قرار دهید و به قیمت مناسبی به فروش برسانید .