دسته‌بندی

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

یخچال و فریزر

یخچال فریزر چیست؟

یخچال فریزر دستگاهی است که از یک وسیله ی سرد کننده و همچنین یک عایق برای انتقال گرما به بیرون تشکیل شده است. وظیفه ی این سیستم خنک نگه داشتن مواد غذایی و دارویی است. خنک بودن سرعت فعالیت باکتری و دیگر ارگانیسم هایی که باعث فساد در مواد غذایی می شوند را محدود می کند. بدین شکل می توان باعث نگهداری بیشتر این مواد شد.


تاریخچه 

در زمان های گذشته یخچال فریزر به شکل امروزی وجود نداشت. بشر با استفاده از غارهای یخی، آب انبار ها و چشمه های طبیعی سعی در نگهداری مواد غذایی داشت. در قرن 11 میلادی یک دانشمند ایرانی به نام ابن سینا شیوه ی نوینی برای حفظ و نگهداشت بخارات ابداع کرد. این امر زمینه ساز تحقیقات دانشمندان آمریکایی شد.  سالها بعد این روند یکی پس از دیگری تکمیل کننده ی راه هم شدند. تا در نهایت در سال 1834 ژاکوب پرکینز توانست اولین یخچال جهان را بسازد. امروزه این دستگاه های مهم خانگی پر از تنوع و کاربرد شده اند تا برای استفاده ی خاص هر مشتری مناسب باشند.


انواع یخچال فریزر از نظر طراحی امروزی به شکل زیر می باشد:

یخچال فریزر بالا پایین یا Bottom& Top freezer

دوقلو

سایدبای ساید Side by Side

درب فرانسوی یا فرنچ دور French door

یخچال های آزمایشگاهی


قطعات تشکیل دهنده ی یخچال فریزر:

کمپرسور:  که به شکل الکتریکی باعث فرایند مکش و دمیدن می شود.

اواپراتور:  با تبدیل حالت گاز به مایع و برعکس باعث کاهش فشار و دما می گردد.

کندانسور:  وظیفه ی خنک سازی جریانات داخل آن را بر عهده دارد.

ترموستات:  کار قطع و وصل جریان را بر عهده دارد.

گاز:  که در واکنش ها شرکت کرده و سرما تولید می کند.

جا یخی:  به همین مکانیسم طراحی شده، فقط دمای پایین تری را برای آن در نظر می گیرند.


آشنایی با انواع برند های معروف سازنده یخچال فریزر:

سامسونگ، دوو، ال جی، بوش از بهترین انواع یخچال فریزرهای خارجی می باشند. از مدل های خوب داخلی هم می توان امرسان، هیمالیا و نیکسان را نام برد.

سامسونگ شرکتی کره ای و یکی از بهترین برند های جهان در ساخت لوازم خانگی است.

سایدبای ساید سامسونگ

ال جی هم یکی دیگر از برند های معروف کره ای است. سالیان زیادی در کشور ما با تولید کالاهای با کیفیت محبوبیت خود را در بین خانواده ها پیدا کرده است. 

یخچال فریزر ال جی

شرکت دوو هم از دیگر برند های معروف لوازم خانگی است.  در کره تاسیس شد و امروزه نمایندگی های آن در سراسر جهان از جمله ایران دایر می باشد.

یخچال فریزر دوو

شرکت امرسان اولین شرکت تولید کننده ی یخچال فریزر به شکل هوشمند در ایران می باشد.  در حال حاضر یکی از بهترین برند های تولید کننده ی این دستگاه در کشور می باشد.

یخچال فریزر امرسان

هیمالیا هم یکی دیگر از برند های تولید کننده ی یخچال فریزر در ایران است.  نیم قرن تجربه این شرکت را زمره ی قدیمی ترین شرکت های تولید کننده ی این دستگاه در ایران قرار می دهد.

یخچال فریزر دوقلوی هیمالیا

الکترواستیل، دیپوینت، اسنوا و... هم چندین برند دیگر از لوازم خانگی های موجود در بازار می باشند.


برای خرید یخچال فریزر مناسب باید موارد مختلفی را در نظر داشت:

  1. قیمت مناسب: همیشه یکی از فاکتورهای محدود کننده یا مورد نظر قیمت کالا می باشد. این مورد به شکل کاملا اختصاصی برای هر فرد متفاوت است.
  2. ظرفیت و حجم نگهداری مواد غذایی متناسب با نیاز خانوار:  با توجه به تعداد اعضای خانوار یا نحوه ی نگه داری مواد غذایی در ماه یا هفته باید یخچالی را انتخاب کنید که با میزان استفاده ی شما متناسب باشد.
  3. اندازه ی حجم اشغالی دستگاه با فضای در اختیار: توجه به فضای آشپزخانه، جاگیر نبودن و حتی رعایت شرایط ایمنی برای عملکرد صحیح مورد بررسی قرار بگیرد.  محدودیت حمل نقل هم باید در نظر گرفته شود.
  4. شرایط آب و هوایی ویژه: هر منطقه با توجه به نوع اقلیم آب و هوایی که دارد( گرمسیری، معتدل، خشک و ...)  نیازمند دستگاهی مناسب وضعیت خود می باشد لطفا این مورد را در نظر بگیرید.


قیمت یخچال فریزر: 

با توجه به نوسان قیمتی که در بازار موجود است و تغییرات روزانه بهتر است قیمت ها را به شکل لحظه ای از فروشگاه دنبال کنید. اما به شکل اجمالی قیمت یخچال فریزر ساید بای ساید معمولا از نوع ایستاده بیشتر است. بطور میانگین و یک قیمت بازه ی کلی پایین ترین قیمت در بازار برای این کالا از زیر ده میلیون تا زیر صد میلیون تومان متغیر است.


نگهداری یخچال فریزر:

باید بطور ماهانه یکبار یخچال فریزر را از نظر برفک مورد بررسی قرار دهید. در صورت ایجاد برفک، ابتدا دستگاه را از برق کشیده و منتظر می مانید تا برفک درون آن آب شود. هرگز با چاقو یا یک وسیله ی فلزی برفک را نتراشید زیرا باعث ایجاد خراش و آسیب به دستگاه می شود. 


شستشو:

هیچگاه برای شستشو از فشار آب مستقیم استفاده نکنید. ابتدا یخچال فریزر را از برق کشیده و مواد غذایی درون آن را تخلیه کنید. پس از اینکه مطمئن شدید به دمای اتاق نزدیک شده با یک پارچه نخی نرم و تمیز آن را نظافت کنید.

دسته‌بندی